← Awards Home

2021 Awards

2020 has been a unique year with numerous challengers and unknowns. At the same time, it has also been a year where we have had much to celebrate. As a College, we want to commend our students, parents and staff for the resolve that they showed throughout the year. We thank God for them daily.

Whilst we could not gather in the physical sense for our annual Presentation Night, our hope is that you can appreciate and celebrate the learning that occurred throughout 2020.

 

Award Highlights

Full Awards List

Award Highlights

Academic

Primary Dux

For outstanding results in all Key Learning Areas.

2021 Awards, Campbell Alexander 022904

S3D

Alexander Campbell

Award Highlights

Sport

12 Years Trophy for Athletics
Kingsley Scharfe
12 Years Trophy for Cross Country
Ben Robertson
12 Years Trophy for Cross Country & Athletics
Piper Rorke
12 Years Trophy for Swimming
Edan Rodgers
12 Years Trophy for Swimming & Athletics
Joshua Culjak
Sports Achievement Award

NSW CIS Swimming Representative, CSSA Swimming Age Champion, Zone Age Champion Swimming, School Age Champion Swimming

Hamish Rae
Sports Achievement Award

Zone Touch football Representative, Age Champion for X-Country & Athletics

Jorja Simolin
Sports Achievement Award

Zone Touch football Representative, Zone Swimming Representative, NSW All Schools Triathlon

Luke Hall
Sports Achievement Award

CSSA State Hockey Representative

Rohan Henderson
Sports Achievement Award

Zone Touch football Representative, Age Champion for X-COuntry & Athletics, School Hockey Representative

Sophia Hart
Sports Achievement Award

Zone Touch football Representative, Age Champion for X-Country & Athletics

Tobias Maddison
Sports Achievement Award

Zone Touch football Representative, Age Champion for X-Country & Athletics

Kate Langejans
Sports Achievement Award

CSSA State Hockey Representative

Joshua Bruton
Award Highlights

Creative Arts

Creative Arts Award
Dusty Hendricks
Performing Arts Award
Ellie Webber
Performing Arts Award
Kingsley Scharfe
Creative Arts Award

This award focuses on the process of creating (i.e. major work, composition, film etc) and should be given to someone who has shown exemplary skills and creativity in their creative form.

Peter Hyslop
Performing Arts Award

This award will be given to the student who participates a high level in a range of performing arts initiatives and who display commitment and talent in one or more fields.

Lauren Irvine
You’ve Been Framed Winner

Awarded to a student in Yr 7 for the most outstanding work in landscape painting

Bridget Benn
Young Archie Winner

Awarded to a student in Yr 8 for the most outstanding work in academic charcoal drawing

Hannah Ramoy
Award Highlights

Character Awards

Christian Character

For consistently showing kindness, patience and always thinking of others before herself.

Abi Hendriks
Christian Character

For showing God’s love, kindness and compassion to all.

Noemi Masseque
Christian Character

For consistently demonstrating a thoughtful and kind attitude to others.

Piper Rorke
Christian Character

For showing consistent kindness to others.

Sarah Mills
Christian Character

For showing consistent kindness to others.

Scarlett Brunia
Leadership Award
Joshua Culjak
Ministry and Service Award
Millie Haig
Valma Murray Award (For Christian Character)
Piper Rorke
ADF Future Innovator’s Award Yr 10

ADF Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards recognises students who demonstrate leadership and teamwork within both the school and the broader community and who display strong values, such as doing one’s best and respect for others and “mateship”, that are integral to Australian Society.

Liam Smyth
ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award – Yr 10

ADF Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards recognises students who demonstrate leadership and teamwork within both the school and the broader community and who display strong values, such as doing one’s best and respect for others and “mateship”, that are integral to Australian Society.

Cooper Ashbourne
ADF Future Innovator’s Award Yr 12

ADF Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards recognises students who demonstrate leadership and teamwork within both the school and the broader community and who display strong values, such as doing one’s best and respect for others and “mateship”, that are integral to Australian Society.

Lucinda Cameron
ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award- Yr 12

ADF Long Tan Youth Leadership and Teamwork Awards recognises students who demonstrate leadership and teamwork within both the school and the broader community and who display strong values, such as doing one’s best and respect for others and “mateship”, that are integral to Australian Society.

William O’Toole
Avondale ‘Change Maker’ Scholarship
Kye Horton
Avondale College Scholarship
Kye Horton
Caltex All-Rounder Award (Sporting / Cultural / Academic)
Kiana Toole
Glen Gerryn Award for Resilience (HopeFULL Institute)
Blessing Odhiambo
Newcastle University Vice-Chancellor’s Academic Award for Excellence
Kaila Ronan
Pat Conroy Community Service Award – Secondary
Kye Horton
Reuben F Scarf Award – Consistent Effort with the Desire to Improve
Hannah Brindley
Rotary Community Award (Consistent Representation of Values)
Clare Weimer
Yasmin Catley Community Service Recognition Award
Lauren Irvine
Presentation Awards 2020

Awards List

wdt_ID Award Recipient Grade Award/Subject Category School
Grade Category School