Belmont Christian College logo

65 John Fisher Rd, Belmont North NSW 2280

(02) 4922 8300

Parents' Directory

Contact

Reports & Policies  |  Child Safety Statement     © Belmont Christian College, All Rights Reserved
← Back

Awards 2023

Throughout the year 2023, we had much to celebrate and be thankful for at our College. We publicly acknowledge our students for their ongoing commitment to their learning. Below, you can enjoy the many ways in which our BCC students used their gifts and skills, showcasing remarkable dedication and contributing to the vibrant spirit of growth within our College in 2023.

Award Highlights

Academic

BCC DUX 2022

BCC DUX 2022, Smyth Liam 019796

Year 12

Liam Smyth

Year 12 Academic Achievement Award

Year 12 Academic Achievement Award, Jensen Arianne 018038

Year 12

Arianne Jensen

Newcastle University Vice-Chanellor’s Academic Award for Excellence

Newcastle University Vice-Chanellor's Academic Award for Excellence, Jensen Arianne 018038

Year 12

Arianne Jensen

Year 11 Academic Award

Year 11 Academic Award, Benn Natalie 015799

Year 11

Natalie Benn

Year 10 Academic Award

Year 10 Academic Award, Goodman Olivia 021497

Year 10

Olivia Goodman

Yasmin Catley All Rounder Award

Yasmin Catley All Rounder Award, Hungerford Taylah HUN001

Year 10

Taylah Hungerford

Year 9 Academic Award

Year 9 Academic Award, Smyth Olivia 021532

Year 9

Olivia Smyth

Year 8 Academic Award

Year 8 Academic Award, Hendriks Abi 018194

Year 8

Abi Hendriks

Year 7 Academic Award

Year 7 Academic Award, Marshall Josie BCC000442

Year 7

Josie Marshall

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Hassall Emily BCC000329

6 Yellow

Emily Hassall

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Badenhorst Jannie BCC000527

5 Red

Jannie Badenhorst

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Bernard Vanessa BCC000501

4 Green

Vanessa Bernard

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Atherton Frank 021465

5 Blue

Frank Atherton

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Mathieson Annie BCC000462

3 Yellow

Annie Mathieson

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Carter Jack CAR001

2 Green

Jack Carter

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Audrey Peck Awards

2 Blue

Audrey Peck

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Lasseter Samuel BCC000059

1 Yellow

Samuel Lasseter

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Berwick Flynn BCC000101

Kindergarten Blue

Flynn Berwick

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Lombard Viljee BCC000126

Kindergarten Green

Viljee Lombard

Academic Achievement Award in all KLAs

Academic Achievement Award in all KLAs, Cummings Anna BCC000495

Kingergarten Green

Anna Cummings

Award Highlights

Sport

Sports Achievement Award

Cross Country

Sports Achievement Award, Troyer Jay 021360

Year 12

Jay Troyer

Sports Achievement Award

Rugby Union

Sports Achievement Award, Maddison Tobias 014238

Year 12

Tobias Maddison

Sportswoman of the Year

Sportswoman of the Year, Leyshon Kathryn BCC000331

Year 11

Kathryn Leyshon

Sports Blue Award

Outstanding Sports Achievement

Sports Blue Award, Hemsworth Abbey BCC000106

Year 9

Abbey Hemsworth

Sports Blue Award

Outstanding Sports Achievement

Sports Blue Award, Gillon Aleksander BCC000220

Year 8

Aleksander Gillon

Sportsman of the Year

Sportsman of the Year, Rae Hamish 016938

Year 8

Hamish Rae

Sportswoman of the Year

Sportswoman of the Year, WIllow Barry awards

Year 6

Willow Barry

Sportswoman of the Year

Sportswoman of the Year, Terbeeke Mya BCC000473

Year 6

Mya Terbeeke

Sports Blue Award

Outstanding Sports Achievement

Sports Blue Award, WIllow Barry awards

Year 6

Willow Barry

Sports Blue Award

Outstanding Sports Achievement

Sports Blue Award, Terbeeke Mya BCC000473

Year 6

Mya Terbeeke

Sportsman of the Year

Sportsman of the Year, Bell Josiah 020531

Year 5

Josiah Bell

Award Highlights

Creative Arts

Secondary Performing Arts Award

Secondary Performing Arts Award, Brindley Hugh BCC000073

Year 12

Hugh Brindley

Secondary Creative Arts Award

Secondary Creative Arts Award, Irvine Owen 015135

Year 12

Owen Irvine

Secondary Creative Arts Award

Secondary Creative Arts Award, Haig Charlie 022518

Year 11

Charlie Haig

Young Archie Winner

Year 8 Visual Arts

Young Archie Winner, Brown Ivy 019981

Year 8

Ivy Brown

You’ve Been Framed Winner

Year 7 Visual Arts

Year 7

Aziz Wilkinson

3-6 Performing Arts Award

3-6 Performing Arts Award, Bernard Ebony BCC000500

Year 6

Ebony Bernard

3-6 Creative Arts Award

3-6 Creative Arts Award, Haub Mia 020599

Year 5

Mia Haub

3-6 Performing Arts Award

3-6 Performing Arts Award, Stewart Isaac 020741

Year 4

Isaac Stewart

3-6 Creative Arts Award

3-6 Creative Arts Award, Cawthorne Zoe BCC000251

Year 4

Zoe Cawthorne

K-2 Performing Arts Award

K-2 Performing Arts Award, Goldsborough Camilla BCC000088

Year 2

Camilla Goldsborough

K-2 Creative Arts Award

K-2 Creative Arts Award, Grew Audrey 022534

Year 2

Audrey Grew

Award Highlights

Character Awards

Yasmin Catley Community Service Recognition Award

Yasmin Catley Community Service Recognition Award, Yeomans Riley 014294

Year 12

Riley Yeomans

Rotary Community Award

Consistent Representation of Values

Rotary Community Award, Wilson Jacqueline 014232

Year 12

Jacqueline Wilson

Ampol All-Rounder Award

Sporting/Cultural/Academic

Ampol All-Rounder Award, Hall Luke 015167

Year 12

Luke Hall

Pat Conroy Community Service Award

Pat Conroy Community Service Award, Elder Georgie Annah 020715

Year 12

Georgie-Anna Elder

ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award Year 12

ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award Year 12, Donaldson Taylor BCC000159

Year 12

Taylor Donaldson

ADF Future Innovator’s Award Year 12

ADF Future Innovator's Award Year 12, Chesterfield Alyssa 013060

Year 12

Alyssa Chesterfield

ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award Year 10

ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award Year 10, Rae Aidan 014997

Year 10

Aidan Rae

Pat Conroy Community Service Award

Pat Conroy Community Service Award, Davies Lewis DAV002

Year 10

Lewis Davies

Pat Conroy Outstanding Citizenship Award

Pat Conroy Outstanding Citizenship Award, Lewis Preston BCC000352

Year 6

Preston Lewis

Leadership Award

Leadership Award, Campbell Charlotte CAM002

Year 6

Charlotte Campbell

Valma Murray Award

Valma Murray Award, Lombard Jd LOM001

Year 6

Johannes Lombard

Ministry and Service Award

Ministry and Service Award, Jones Brooke 020530

Year 5

Brooke Jones